SFK Dukovany 2001

Fotbalový klub SFK Dukovany 2001 převzal fotbalovou štafetu v obci po TJ Sokol Dukovany. Ustavující valná hromada se konala 17.12.2000 a odsouhlasila mimo jiné i název klubu, jeho stanovy a klubové barvy, které jsou černá a žlutá. Do mistrovských soutěží byla nahlašována družstva mužů, dorostu a žáků. Všechna mužstva dohrávala soutěžní ročník 2000/2001 ještě pod názvem Sokola, ale nová sezóna 2001/2002 už byla zahájena pod hlavičkou SFK.

Soutěže okresního fotbalového svazu hrají muži a vždy dvě mládežnická družstva, které se nahlašují každou sezónu podle zájmu a počtu hráčů. V poslední době se podařilo sestavit i dvě mužstva dospělých. Velkou tradicí je v Dukovanech i mužstvo staré gardy.

Muži dosáhli v roce 2001 velkého úspěchu, když se ziskem 66 bodů a při 102 vstřelených a 22 inkasovaných gólech vyhráli III.třídu a tím si tým vedený Miroslavem Kocmánkem pojistil na další rok působení v okresním přeboru, které prodloužil ještě o další dvě sezóny. Poté se tým vrátil zpět do III.třídy a po čtyřech odehraných ročnících v této kategorii vybojovali pod vedením Lubomíra Svobody opět postup do II.třídy, tentokrát se 70 body.

Sezóna 2013/2014 byla pro dukovanský fotbal  velice úspěšná. Muži „A“ se po podzimní půlce sezóny umístili na prvním místě a svěřenci Josefa Černého si vedení udrželi  i v jarní části a zajistili si tak postup do krajské I.B třídy. Muži „B“ s trenérem Pavlem Horákem st. postoupili do III.třídy okresu.

Dalším úspěchem je i působení mužů v putovním poháru OFS Třebíč, kde jsme se již čtyřikrát probojovali až do samotného finále. Poprvé v roce 2009 se náš tým utkal s družstvem Želetavy a výsledkem 6:4 si zajistil výhru tohoto putovního poháru. Podruhé jsme zvítězili v roce 2010 nad mužstvem Myslibořic 3:2. V roce 2012 jsme ve finále potkali tým Nových Syrovice, ale titul jsme už bohužel neobhájili.  Ovšem potřetí se nám pohár podařilo vyhrát ve famózním roce 2014, kdy jsme porazili tým Pyšele 2:1 a okresní pohár vyhráli již potřetí.

Fotbalový klub se velkou mírou podílí i na kulturním dění v obci. Od roku 2010 se vždy v únoru koná maškarní karneval pro děti. Každý rok se vymyslí jedno téma, podle kterého se všichni pořádající nastrojí do masek a žáci místní školy a školky k tomu vyrobí nádhernou výzdobu.Fotbalový výbor se rozhodl v obci obnovit po třiceti letech tradici masopustu, takže o masopustní sobotě projde obcí průvod masek, který tvoří především zástupci fotbalistů a hasičů. Dále se místní fotbalisté podílejí na organizaci pouti a v červnu pořádají fotbalové turnaje. První je turnaj pro žákovskou kategorii „O pohár starosty obce“ a druhý je turnaj dospělých „Memoriál Michala Makovce“. Na konci léta se koná zábavné odpoledne pro děti k ukončení prázdnin. V listopadu pořádá zabijačkové hody, při kterých je zámecké nádvoří zaplněno lidmi nejen z Dukovan, ale i ze širokého okolí a všechno připravené zboží mizne téměř pod rukama prodávajících. V prosince zveme své příznivce na vánoční výlet, navštívili jsme už třeba  Prahu, Bratislavu nebo Vídeň. SFK pořádá i další jiné akce, jako například retrodiskotéku, silvestr nebo fotbalový ples.